Nobel-djak hlyesg kategriban
2006.03.14. 16:58
A 13. alkalommal kiosztott elismerssel azokat a teljestmnyeket jutalmazza az AIR szrakoztat-tudomnyos magazin, amelyeket "nem lehet, vagy nem kellene megismtelni".
Nobel-djat halla utn nem kaphat senki, az idei bkedjat azonban egy halott embernek tlte oda a bizottsg. Lal Biharit azrt a kzdelmrt jutalmaztk, amelyet 18 ve folytat a hatsgokkal, hogy bebizonytsa: l s virul. Az indiai frfit 1976-ban nyilvntottk halottnak. Ehhez nem kellett ms, mint nmi kszpnz, amely csaldja tagjaitl a helyi fldhivatalhoz vndorolt annak rdekben, hogy fldje - mr rksg formjban - ugyanezekhez a rokonokhoz kerljn. Bihari a djkiosztn sajnos nem tudott jelen lenni. Az t hivatalosan halottnak tekint indiai hatsgok mg adtak neki tlevelet, az amerikai kormny azonban megtagadta tle a beutazvzumot. "Egy hallbl visszatr ember azrt tbb segtsgre szmthatna" - kommentlta Marc Abrahams, az IgNobel szervezje.
Az idei mrnki dj nyertesei nem dicsekedhetnek hasonl "visszatrssel". John Paul Stappnak s Edward A. Murphynek be kell rnie a halhatatlansggal. Az ugyancsak djazott George Nicholsszal egytt 1949-ben k voltak a szellemi atyjai az elmlt hnapok szmtgpes vrusait s gigantikus ramszneteit elnzve mig aktulis aximnak: "Ami elromolhat, az el is romlik."
A Murphy-trvnyek igazsgban senki sem ktelkedik, egy msik djazott kutats eredmnye azonban megkrdjelezhet. A stockholmi egyetem kutatcsoportja arra jtt r: a csirkk jobban kedvelik a szp embereket. A Human Nature cm szaklapban kzlt ksrletk dbbenetes eredmnyt hozott: a csirkk ugyanazokat a nket pcztk ki maguknak, mint a kontrollcsoport egyetemista tagjai. Az nem derlt ki, hogy a svd kutatk ebbl a frfiak vagy a baromfik rtelmi szintjvel kapcsolatban vontak le messzemen kvetkeztetseket.
A tudatlansg idei bajnokai
Mszaki tudomnyok: John Paul Stapp, Edward A. Murphy, George Nichols azrt az alapelvrt, amely szerint "ami elromolhat, az el is romlik". Fizika: Jack Harvey, John Culvenor, Warren Payne, Steve Cowley, Michael Lawrance, David Stuart, Robyn Williams ausztrl kutatk a "Birkk klnbz felleteken trtn hzshoz szksges erk elemzse" cmmel publiklt tanulmnyukrt. Pszicholgia: Gian Vittorio Caprara s Claudio Barbaranelli, a Rmai, s Philip Zimbardo, a Stanford Egyetem kutatja "A politikusok egyedlllan egyszer szemlyisgek" cm munkjukrt. Kmia: Jukio Hirose, aki Kanazava vrosban azt kutatta, vajon mirt nem szllnak galambok egy bronzszobor tetejre. Irodalom: John Trinkaus, egy New York-i zleti iskola professzora, a mindennapi let anomliirl szl adatok gyjtsrt. Kzgazdasg: Karl Schwrzler s Liechtenstein npe, akik lehetv tettk, hogy az egsz orszgot ki lehessen brelni klnbz cges s csaldi rendezvnyekre. Interdiszciplinris kutatsok: Stefano Ghirlanda, Liselotte Jansson s Magnus Enquist, a Stockholmi Egyetem kutati, akik bebizonytottk, hogy a csirkk jobban kedvelik a szp embereket. Biolgia: C. W. Moeliker, a rotterdami termszettudomnyi mzeum munkatrsa, aki els zben rta le, hogy egy vadkacsa azonos nem, halott fajtrsval ltestett szexulis kapcsolatot. Bke: Lal Bihari indiai frfi, aki 18 ve prblja bizonytani, hogy letben van. Orvostudomny: Eleanor Maguire, David Gadian, Ingrid Johnsrude, Catriona Good, John Ashburner, Richard Frackowiak s Christopher Frith, a Londoni Egyetem kutati, akik bebizonytottk, hogy a londoni taxisofrk agya jval fejlettebb, mint utasaik.
|